Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

TIBBİ BİLGİLER

REFLÜ NEDİR?
HİPERLİPİDEMİ (Yüksek Kolesterol)
KOLON KANSERİ

 

 

 

REFLÜ NEDİR?


Halk arasında Mide Reflüsü olarak bilinen Gastro Özofageal Reflü hastalığı, mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasıdır. Reflü, asitli mide içeriğinin yemek borusuna gelmesi ve uzun süre temas etmesiyle yemek borusunun asitten kendini koruma özelliğinin yok olmasından kaynaklanır. Erişkinlerin yaklaşık %20'sinde reflü görülmektedir.
Mide içeriği, midenin salgıladığı hidrojen iyonu nedeniyle belirgin derecede asittir. Eğer onikiparmak bağırsağından mideye doğru safra geri akımı varsa, mideden yukarı çıkan içerik hem asit hem de safra içerir. Alkali özellikli olan safra da mide asidi gibi yemek borusunun tahrişine neden olur. Reflü hastalığı, asitli ve/veya safralı mide içeriğinin yemek borusuna gelmesi ve uzun süre temas etmesiyle yemek borusunun kendini asitten ve/veya safralı mide içeriğinden koruyamaması nedeniyle oluşur.
Yemek borusunun alt ucunda mide içeriğinin yemek borusuna geçişini engelleyen bir kapak mekanizması vardır. Reflü hastalarında en sık görülen özellik bu mekanizmanın gevşekliğidir. Bu durum sıklıklamide fıtığıyla birlikte yaşanır. Mide boşalım bozukluğu ya da bozulmuş yemek borusu hareketi bu hastalığı tetikleyen diğer nedenlerdir.
Yemek borusunun alt ucunda mide içeriğinin yemek borusuna çıkmasını engelleyen iki mekanizma vardır.

Tipik Belirtiler

  • Göğüste göğüs kemiği arkasında yanma
  • Ağıza acı ekşi sıvı gelmesi 
  • Geğirme, şişkinlik 
  •  Ağıza gıda artıkları gelmesi 
  •  Yutma güçlüğü, yutakta takılma duygusu 

Reflü Tedavisi 

Reflü tedavisinde 4 yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler Reflü'nün şiddetine ve ilerlemesine göre doktorunuz tarafından belirlenmelidir. 

  • Yaşam tarzı değişiklikleri
  • İlaç tedavisi
  • Cerrahi tedavi
  • Endoskopik tedavi 

tip ve evrelerine göre hastalığın iyileştirilmesini sağlayan yöntemlerdir.

Sayfa Başına Dön 

 

HİPERLİPİDEMİ (Yüksek Kolesterol)

 

Sayfa Başına Dön


KOLON KANSERİ

 

Sayfa Başına Dön


 

AVCILAR DOĞUŞ TIP MERKEZİ
Merkez Mah. Ahmet Taner Kışlalı Cad. Fatih Sok. No: 12/4 Avcılar / İSTANBUL Tel: (0212) 591 51 90 Pbx  Faks: (0212) 509 58 25 info@avcilardogustip.com
Copyright © 2012 Avcılar Doğuş Tıp Merkezi